NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


Niechorze: Poświęcenie kościoła i wprowadzenie relikwii św. Wincentego Pallottiego PDF Drukuj Email

W liturgiczne wspomnienie NMP Matki Miłosierdzia delegacja naszego Seminarium wzięła udział w uroczystości poświęcenia kościoła parafialnego w Niechorzu. Liturgii przewodniczył ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W homilii nawiązał do znaczenia aktu konsekracji świątyni, a także wskazał na Chrystusa, który poprzez ołtarz ustawiony na stałe w prezbiterium, bez możliwości przeniesienia, zakorzenia się w ziemię, na której nigdy wcześniej nie było poświęconego kościoła. Metropolita wskazał na wyjątkowość i niepowtarzalność aktu dedykacji świątyni i oddania jej na służbę Bogu, a także na fakt, że ma ona odtąd służyć przyszłym pokoleniom i jest kolejną latarnią morską w tej miejscowości, ale najważniejszą, bo wskazującą na najbezpieczniejszy port – samego Chrystusa. Uczynił to w słowach: „Niech światło Chrystusa, które bije przez drzwi i okna tego kościoła, nieustannie prowadzi was do bram zbawienia”. W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał również do wystroju prezbiterium, wskazując na krzyż i tabernakulum – na pozór rzeczy proste, ale zawierające sens naszego życia. Szczególną uwagę zwrócił na obraz Matki Bożej Miłosierdzia, który znajduje się w niechorskiej świątyni. Obraz, przed którym już wielokrotnie uproszono łaskę powrotu do zdrowia z ciężkich przypadków chorób nowotworowych. Dzięki staraniom księdza proboszcza został on przyozdobiony srebrno-bursztynową sukienką, z wdzięczności za wszystkie łaski otrzymane przed tym wizerunkiem. Właśnie ku czci Najświętszej Maryi Panny został poświęcony nowo wybudowany kościół.

Szczególnym wątkiem pallotyńskim tej uroczystości było wprowadzenie i oddanie do czci wiernych relikwii św. Wincentego Pallottiego. Po modlitwie po komunii świętej ks. Krzysztof Wernicki SAC, prefekt naszego Seminarium, wniósł relikwie na stopień komunijny, wówczas Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia i okadzenia relikwiarza, następnie odczytał dekret, którym – jako pasterz Kościoła szczecińsko-kamieńskiego – oddał relikwie do publicznej czci wiernych w parafii Niechorze. Zachęcając wszystkich zebranych do wspólnej modlitwy śpiewem, Metropolita zaintonował wezwanie „Święty Wincenty Patronie nasz – módl się za nami”, podczas którego przejął relikwiarz z rąk ks. Krzysztofa i przekazał na ręce ks. proboszcza Józefa Czujki. Obrzęd wprowadzenia relikwii Arcybiskup zakończył odśpiewują kolektę z mszy o św. Wincentym Pallottim. Po błogosławieństwie kończącym Eucharystię, zachęceni słowem swojego pasterza, wszyscy zebrani w kościele oddali cześć św. Wincentemu poprzez ucałowanie relikwii. Wierni nie kryli wzruszenia, ponieważ są to pierwsze relikwie w niechorskim kościele. Ksiądz Arcybiskup wielokrotnie wyrażał wdzięczność naszemu Stowarzyszeniu za dar w postaci relikwii naszego Ojca Założyciela, a także za wszelkie posługi, które podejmujemy na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i w całej Polsce.

Warto zauważyć, że wspólnota parafialna z Niechorza, na czele z ks. proboszczem, są nam, pallotynom, bardzo życzliwi. Dwa razy odbyła się już tzw. „niedziela seminaryjna”, a także w roku bieżącym odbyła się zbiórka finansów na budowę kościoła we Lwowie, którą nadzorują współbracia z tamtejszej wspólnoty. Obecnie najprawdopodobniej jest to jedyna (a na pewno jedna z nielicznych) w Polsce parafia, nie prowadzona przez nasze Stowarzyszenie, w której czczone są relikwie św. Wincentego Pallottiego.

kl. Jan Jabłuszewski SAC


 
Secured by Siteground Web Hosting