NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości PDF Drukuj Email

Konferencja: Teologiczne podstawy kultu Chrystusa jako Króla

Dnia 24 listopada 2017 r., we wspomnienie świętych Andrzeja i towarzyszy, dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, wzięło udział w konferencji naukowej pod tytułem Teologiczne podstawy kultu Chrystusa jako Króla. Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Teologii Systematycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Konferencja odbyła się z okazji pierwszej rocznicy przyjęcia Jezusa za Króla i Pana przez Konferencję Episkopatu Polski, dokonanego w Łagiewnikach.

Konferencja była podzielona na trzy panele, podczas których rozważano kult Chrystusa Króla od strony dogmatycznej, biblijnej, moralnej, społecznej, historycznej oraz w kontekście sztuki. Wśród prelegentów było dwóch pallotynów z ołtarzewskiej wspólnoty: ks. prof. dr hab. Franciszek Mickiewicz SAC, który wygłosił referat na temat: Świadomość Chrystusa jako Króla, oraz ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC. Ks. Kowalczyk w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na następujące zagadnienie – Kult Chrystusa, a kult Serca Jezusowego.

Referaty wygłosili także biskupi: ks. biskup Michał Janocha – omawiający temat: Chrystus jako Król w ikonografii wschodniej, oraz ks. biskup Andrzej Franciszek Dziuba, który przybliżył Działania Episkopatu Polski w kierunku proklamacji Chrystusa jako Króla w Polsce.

W spotkaniu wziął udział także ks. dr Mirosław Mejzner SAC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, który brał aktywny udział w częściach dyskusyjnych sympozjum.

kl. Jarosław Dragan SAC

* * * * *

Zakończenie peregrynacji kopii Ikony Jasnogórskiej

Peregrynacja kopii Obrazu Jasnogórskiego po klasztorach i domach zakonnych archidiecezji warszawskiej zakończyła się 25 listopada 2017 r. w klasztorze oo. franciszkanów w Niepokalanowie. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył JE ks. Kazimierz kard. Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.

Podczas kazania Ksiądz Kardynał wspomniał m.in. o dwóch „gigantach duchowych” Polski XX wieku: o Stefanie kard. Wyszyńskim, który zapoczątkował peregrynację, oraz o założycielu Niepokalanowa – św. Maksymilianie Marii Kolbem. Metropolita powiedział także, że najważniejszym skutkiem peregrynacji powinno być odnowienie ducha dziecięctwa Bożego – w wolności i odpowiedzialności. Kardynał Nycz nawiązał również do ewangelicznej perykopy o weselu w Kanie Galilejskiej i do słów Maryi: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2, 5), w kontekście życia instytutów życia konsekrowanego. Hierarcha zachęcał do tego, abyśmy, jako osoby konsekrowane, czuli się bardziej częścią Kościoła, w duchu współpracy z innymi jego członkami.

Wśród koncelebransów znaleźli się m.in.: ks. Adrian Galbas SAC, przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego SAC w Ołtarzewie, oraz ks. Przemysław Podlejski SAC, wicerektor pallotyńskiej Alma Mater. Na Eucharystii posługiwali pallotyńscy diakoni: dk. Wojciech Winek SAC oraz dk. Tomasz Kotulski SAC, którzy byli jedynymi diakonami na tej uroczystości. Wspólnotę ołtarzewską reprezentowali także: br. Michał Pilarski SAC oraz kl. Bartosz Olszewski SAC, kln. Michał Jaworowski oraz kln. Marcin Mazurek.

Po mszy św. była możliwość obejrzenia oratorium, przygotowanego na podstawie pism św. Maksymiliana M. Kolbego.

kln. Michał Jaworowski

* * * * *

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata była świętowana 26 listopada 2017 r. Jest ona także świętem patronalnym Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Tego dnia wspólnoty: pallotyńskiego seminarium oraz parafii ołtarzewskiej, zgromadziły się na Eucharystii w kościele seminaryjno-parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów. Uroczystościom niedzielnym przewodniczył JM ks. Mirosław Mejzner SAC.

Przygotowaniem do tegorocznej uroczystości było nabożeństwo, odprawione 25 listopada 2017 r. Przewodniczył mu ks. Sławomir Radulski SAC, jeden z ojców duchownych pallotyńskiego seminarium. Podczas modlitewnego spotkania został odczytany fragment encykliki papieża Piusa XI Quas primas, który odnosi się do ustanowienia uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jeżeli więc teraz nakazaliśmy, aby cały katolicki świat czcił Chrystusa jako Króla, to przez to chcemy zaradzić potrzebom dzisiejszych czasów i podać szczególne lekarstwo na zarazę, jaka nawiedziła społeczeństwo ludzkie. A tą zarazą jest tzw. laicyzm, czyli zeświecczenie – napisał papież 11 grudnia 1925 r.

W kazaniu skierowanym do zebranych ks. Radulski mówił o królowaniu Chrystusa i Jego królestwie, którego zaprowadzanie należy rozpocząć od swojego serca.

Godność królestwa Jezusa, to godność świadka. On daje świadectwo prawdzie i oddaje życie za braci. Jego władza to obmywanie nóg, to miłość i służba. Umierając na krzyżu Jezus wypędza szatana – kłamcę trzymającego ludzi w niewoli grzechu i śmierci – powiedział ojciec duchowny.

W niedzielę, 26 listopada 2017 r., mszy św. o godz. 12.00, sprawowanej w ołtarzewskim Wieczerniku, przewodniczył ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Ks. Mejzner powiedział homilię, w której, odnosząc się do słów Ewangelii, przybliżył postać Jezusa jako żebraka i księcia. Wieczny pokój, trwałe szczęście i wieczna, niewypowiedziana miłość – taka jest ostateczna perspektywa panowania Chrystusa, przed którym zegnie się każde kolano – powiedział homilista. Ks. Rektor dodał: Jezus utożsamia się z człowiekiem ubogim i potrzebującym. Chodzi o osobowe zjednoczenie. Żyje w potrzebującym, którego spotykamy. Ks. Mejzner odniósł się także do nowo ustanowionej „Niedzieli Ubogich”, poprzedzającej uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Są one zespolone w jedno, bowiem każdy z nas jest żebrakiem tego co najważniejsze – Miłości.

Po komunii św. został ponowiony Akt przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, złożony po raz pierwszy w ubiegłym roku. Na zakończenie ks. Mejzner udzielił zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, przed którym został ponowiony Akt.

Delegacja alumnów i diakonów uczestniczyła wraz z ks. Przemysławem Podlejskim SAC, wicerektorem pallotyńskiego seminarium, w obchodach patronalnych w Warszawie. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił JE ksiądz biskup Romuald Kamiński, biskup koadiutor diecezji warszawsko-praskiej. Biskup powiedział m.in., że dzisiejsza uroczystość jakby pieczętuje cały rok liturgiczny ze wszystkimi przeżywanymi w nim tajemnicami. Nawoływał do tego, aby świętować ją z radością. Zwrócił też uwagę na fakt, iż każdy z nas jest kimś, ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i cieszymy się w związku z tym wielką godnością. Dalej homilista ukazał Chrystusa Króla jako Dobrego Pasterza, którego mamy naśladować, ponieważ każdy z nas jest pasterzem wobec kogoś; jako Zwycięzcę grzechu i śmierci; i wreszcie jako Miłosiernego Sędziego, który będzie nas sądził jedynie na podstawie prawa miłości i miłosierdzia, które mamy czynić od zaraz i w małych rzeczach, nie czekając na te wielkie. Na koniec zadał pytanie, dlaczego, mimo iż jesteśmy chrześcijanami, to jednak od dwóch tysięcy lat nie udaje nam się stworzyć społeczeństwa zbudowanego na Bożym prawie.

Prowincja warszawska Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego nosi wezwanie Chrystusa Króla. Na wybór tego wezwania miało wpływ wezwanie kościoła przy domu Zarządu Prowincjalnego, przy ul. Skaryszewskiej 12 w Warszawie. O tym, od kiedy tytuł ten jest używany, rozważa ks. Stanisław Tylus SAC: Zaczął on oficjalnie funkcjonować w pierwszej połowie 1942 r. Istnieje wprawdzie niepotwierdzona dokumentem informacja o oficjalnym zatwierdzeniu tytułu, które miało mieć miejsce 14 marca 1942 r., ale na chwilę obecną nie potrafię wskazać dokumentu weryfikującego tę wiadomość. Wskazaną datację potwierdza jednak czwarty numer pisma Analecta Piae Societatis Missionum z 15 czerwca 1942 r., gdzie pojawia się po raz pierwszy, przy statystyce Stowarzyszenia, oficjalna nazwa polska Prowincja Chrystusa Króla. Wcześniejszy, trzeci numer Analectów, wydany 15 października 1941 r., podając zestawienia statystyczne, nie umieszcza jeszcze oficjalnego tytułu polskiej Prowincji (w tabeli daje trzy gwiazdki).

Wyższy Przełożony Prowincjalny Prowincji Chrystusa Króla SAC, ks. Zenon Hanas SAC, skierował do współbraci list z okazji uroczystości patronalnej. Odniósł się w nim m.in. do królowania Jezusa: Zdajemy sobie sprawę, że Jego królowanie nie ma nic z żądzy władzy, Jego korona nie ma nic z blasku złota, a Jego ubranie w niczym nie przypomina dostojnych szat króla. Jezus objawia się nam jako Król, który służy, którego koroną jest kawałek splecionego ciernia, a szatą – zakrwawiona suknia.

kl. Dominik Gaładyk SAC, kl. Pavel Zaitsau SAC

 
Secured by Siteground Web Hosting