NOWOŚCI

Ołtarzew: Ostatnie pożegnanie śp. ks. Witolda Zdaniewicza SAC

article thumbnail

Pogrzeb śp. ks. prof. dr. hab. Witolda Zdaniewicza SAC odbył się 18 października 2017 r. w Ołtarzewie. Liturgii, sprawowanej w kościele seminaryjno-parafialnym p.w. Naj [ ... ]


Częstochowa: Pielgrzymka Braci Zakonnych

article thumbnail

W dniach 16-17 października odbyła się 35. Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę pod hasłem: „Idźcie i głoście'”. Program tegorocznej pielgrzymki zawierał k [ ... ]


Ołtarzew: Jesienny Zjazd Rektorów, Proboszczów i Sekretarzy agend Zarządu Prowincjalnego

W dniach 11-12 października br. odbył się w Ołtarzewie jesienny Zjazd Rektorów, Proboszczów i Sekretarzy agend działających przy Zarządzie Prowincjalnym. Spotkanie ro [ ... ]


Międzyrzecz: Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej PDF Drukuj Email

W dniu 11 stycznia 2017 r. Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił sześć figur Niepokalanego Serca Maryi i posłał je na sześć kontynentów, wraz z ekipą misjonarzy z Międzynarodowego Przymierza Świętej Rodziny. Nasza Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska otrzymała ten przywilej, że przez miesiąc doświadczała obecności Matki Bożej w tym szczególny znaku – dokładnie 8 września przybyła do naszej diecezji. Z woli biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego w 26. parafiach odbywała się peregrynacja. Wśród wybranych było nasze Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. W niedzielne popołudnie 17 września br. figura rozpoczęła peregrynację w naszym Sanktuarium. Wraz z figurą przybyło 5 misjonarzy, a wśród nich kleryk Gabriel, który jej przewodniczył. Goście byli pochodzenia filipińskiego, ale mieszkający w Australii i Austrii. Po udekorowaniu feretronu – w 150. pięknych kwiatów – procesja wyruszyła z naszego domu do Sanktuarium. Wierni przed figurą ponieśli koronę, różaniec i szkaplerz. Przed Sanktuarium kapłani z dekanatu pszczewskiego, na czele z ks. dziekanem, wraz z asystą liturgiczną wprowadzili figurę do świątyni.

Po uroczystym wprowadzeniu figury ks. kustosz nałożył różaniec, szkaplerz i koronę na figurę Matki Bożej, a następnie wypowiedział akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, który przed laty wypowiedział św. Jan Paweł II. Diakon Paweł, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu, odmówił z wiernymi część różańca świętego.

Centralnym punktem peregrynacji była Eucharystia, której przewodniczył ks. kustosz Marek, a kazanie wygłosił ks. Ireneusz. Na zakończenie Eucharystii kleryk Gabriel wypowiedział świadectwo o swoim powołaniu oraz zachęcił do publicznego wypowiedzenia aktu poświęcenia rodziny Sercom Jezusa i Maryi. Po Błogosławieństwie nastąpiło poświęcenie szkaplerzy, które obecni kapłani nałożyli chętnym wiernym.

Już po zapadnięciu zmroku odbyła sie procesja fatimska wokół świątyni, a potem wierni mieli czas na indywidualne spotkanie z Maryją. Wieczorną modlitwę zakończył Apel Jasnogórski.

Następnego dnia po Eucharystii był czas na indywidualne spotkanie z Maryją w tym szczególnym znaku. Przed południem wobec liczne zebranych wiernych nastąpiło uroczyste pożegnanie peregrynującej po naszej diecezji figury. ks. Marcin Leszczynowicz z wielkim oddaniem i zaangażowaniem tłumaczył naszych gości.

Zakończenie peregrynacji po diecezji odbyło się w dniu 7 października br. we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej w sanktuarium w Rokitnie. Biskup Tadeusz Lityński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tej pięknej peregrynacji po naszej diecezji.

ks. proboszcz Marek Rogeński SAC


 
Secured by Siteground Web Hosting