NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


Edynburg: Wieści ze Szkocji PDF Drukuj Email

W dniach 21-22 kwietnia br. współbraci z Prowincji Zwiastowania Pańskiego pracujących w Szkocji zaszczycił swoją obecnością ksiądz prowincjał Adrian Galbas. Zebranych na comiesięcznym dniu skupienia podjął ks. Jerzy Suszko. W czwartek, w doskonałej atmosferze świętowano jego imieniny. W piątek, w tygodniu Dobrego Pasterza, w kontekście trwającego Roku Miłosierdzia, w czasie nabożeństwa połączonego z adoracją Najświętszego Sakramentu, konferencję wygłosił Ksiądz Prowincjał. Po części duchowej był czas na wspólny posiłek i braterskie spotkanie.

Obecnie z Prowincji Zwiastowania Pańskiego posługuje na terenie Szkocji pięciu księży pallotynów: w Edynburgu ks. Jerzy Suszko i ks. Piotr Czerwonka; w West Calder ks. Marcin Motyka, w Livingston ks. Janusz Wilczyński, a w Dundee ks. Leszek Więcaszek.

Dzięki wieloletniej obecności Pallotynów w Szkocji mamy już swoje struktury. Poza prowadzeniem szkockich parafii księża podejmują prace duszpasterskie dla Polonii, w powierzonych Stowarzyszeniu kościołach lub dojeżdżając do punktów duszpasterskich, aktywnie współpracują z lokalnymi szkołami katolickimi, pracują w szpitalach i więziennictwie.

Potrzeby lokalnego kościoła są wielkie, a brak wystarczającej ilości lokalnych księży bardzo dotkliwy. Życzliwość księży biskupów inspiruje nas, by dalej rozwijać inicjatywy duszpasterskie. Dlatego zapraszamy do pracy apostolskiej tych współbraci, którzy znają już j. angielski, ale również tych, którzy go jeszcze nie znają. Duża część naszej pracy jest w j. polskim. Szkoły językowe, będące na miejscu upewniają nas, że na początku znajomość j. angielskiego na pewno nie jest najważniejszym kryterium podejmowanej pracy.

Dziękujemy Księdzu Prowincjałowi za wizytę w naszej wspólnocie, za słowa wypływające z jego osobistej kontemplacji, zachęcające do codziennej aktualizacji daru kapłaństwa oraz za życzliwość, okazaną w podejściu do omawianych spraw pallotyńskiego życia. Ks. Jerzemu Suszko zaś, za wspaniałą gościnność i organizację całego wydarzenia, jeszcze raz życzymy błogosławieństwa Bożego. Współbraci myślących o pracy misyjnej za granicą serdecznie zapraszamy do rozważenia możliwości pracy na terenie Szkocji.

współbracia ze Szkocji


 
Secured by Siteground Web Hosting